Leading Manufacturers, Exporters and Wholesaler of 3.5mm Small T Plate Right Angled With 3 Head Hole, 3.5mm Small T Plate Right Angled With 4 Head Hole, 3.5mm Straight Reconstruction Plate, 3.5mm Y Reconstruction Plate, 4.5mm Broad Dynamic Compression Plate, 4.5mm Broad Limited Contact Dynamic Compression Plate, 4.5mm Cobra Head Plate, 4.5mm Condylar Buttress Plate, 4.5mm Condylar Buttress Plate Lc Cuts, 4.5mm Distal Femur Plate, 4.5mm Distal Lateral Tibia Plate, 4.5mm Distal Tibia Plate, 4.5mm Fibular Distal Tibia Plate, 4.5mm Hook Plate, 4.5mm L Buttress Plate Left and Right Angled, 4.5mm L Buttress Plate Right and Left Angled, 4.5mm Lateral Tibia Head Buttress Plate, 4.5mm Lateral Tibia Head Buttress Plate Lc Dcp, 4.5mm Narrow Dynamic Compression Plate, 4.5mm Narrow Limited Contact Dynamic Compression Plate, 4.5mm Proximal Femur Plate and 4.5mm Proximal Lateral Tibial Plate from Kolkata.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | T Plate |
| Screw Hole Size | 3.5mm |
| Orientation | Right Angled |
| Number Of Head Holes | 3 |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Sterile Pack |
| Application | Orthopedic Bone Fixation |
| Sterilization | Gamma Sterilized |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Plate Type | Small T Plate |
| Design | Right Angled Configuration |
| Head Configuration | 4 Holes In Head For Secure Metaphyseal Fixation |
| Hole Type | Combination Holes |
| Screw Compatibility | 3.5 Mm Locking Screws, 3.5 Mm Cortical Screws |
| Material Options | Stainless Steel (SS), Titanium (TI) |
| Profile | Low-profile Design To Reduce Soft-tissue Irritation |
| Surface Finish | Smooth, Corrosion-resistant Finish |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Reconstruction Plate |
| Screw Hole Size | 3.5mm |
| Design | Straight |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Sterile Packaging |
| Usage | Orthopedic Bone Reconstruction |
| Sterility | Gamma Sterile |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Reconstruction Plate |
| Screw Hole Size | 3.5mm |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Packaging Type | Sterile Pack |
| Usage | Orthopedic Bone Reconstruction |
| Sterility | Gamma Sterile |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Dynamic Compression Plate |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Material | Stainless Steel & Titanium |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Sterile Packaging |
| Application | Orthopedic Bone Fixation |
| Sterility | Gamma Sterile |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Plate Type | Broad Limited Contact Dynamic Compression Plate (LC-DCP) |
| Plate Diameter | 4.5mm |
| Design Features | Limited Contact Undersurface Reduces Periosteal Damage. |
| Shaft Holes | 4 to 20 Holes |
| Screw Compatibility | 4.5mm Cortical Screws & DCP Screws For Compression Fixation |
| Material Options | Stainless Steel (SS 316L),Titanium Alloy (Ti-6Al-4V) |
| Profile | Low-profile Broad Plate To Optimize Bone Coverage And Stability |
| Anatomical Contouring | Pre-contoured For Long Bone Fixation |
| Indications | Diaphyseal Fractures Of Long Bones ,Fractures Requiring Dynamic Compression etc. |
| Application | Single-use Implant |
| Standards | ISO & CE Compliant |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Plate Type | Cobra Head Plate |
| Plate System | 4.5mm |
| Design Features | Cobra-shaped Head For Peri-articular Fracture Fixation |
| Shaft Holes | 8 to 14 |
| Screw Compatibility | 4.5mm Cortical Screws,4.5mm Locking Screws |
| Material Options | Stainless Steel (SS 316L),Titanium Alloy (Ti-6Al-4V) |
| Profile | Low-profile Design To Minimize Soft-tissue Irritation |
| Fixation Type | Compression And Neutralization |
| Application | Single-use Implant |
| Standards | ISO & CE Compliant |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Packaging Type | Sterile Pack |
| Application | Orthopedic Fracture Fixation |
| Sterilization | Gamma Sterilized |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Sterile Pack |
| Application | Fixation Of Condylar Fractures |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Sterility | Gamma Sterile |
| Compatibility | Universal |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Materials | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Body Part | Distal Femur |
| Plate Type | Locking |
| Color | Golden |
| Packaging | Sterile Pack |
| Application | Fracture Fixation |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Materials | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Packaging | Sterile Pack |
| Application | Fixation Of Fractures In The Distal Lateral Tibia |
| Sterility | Gamma Sterile |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Finishing | Smooth |
| Type | Orthopedic Implant |
| Materials | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Application | Fixation Of Distal Tibia Fractures |
| Sterility | Gamma Sterile |
| Packaging | Individually Packaged |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Materials | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Anatomical Location | Distal Tibia |
| Plate Type | Fibular |
| Color | Golden |
| Packaging | Sterile Pouch |
| Application | Fixation Of Fractures In The Distal Tibia |
| Sterilization | Gamma Sterilized |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Plate Type | Hook Plate |
| Plate System | 4.5mm |
| Design Features | Hooks At Distal End For Fragment Capture,Shaft With Multiple Holes For Screw Fixation |
| Shaft Holes | 6 Holes |
| Screw Compatibility | 4.5mm Cortical Screws,4.5mm Locking Screws |
| Material Options | Stainless Steel (SS 316L),Titanium Alloy (Ti-6Al-4V) |
| Profile | Low-profile Design To Reduce Soft-tissue Irritation |
| Usage | Single-use Implant |
| Standards | ISO & CE Compliant |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Material | Stainless Steel & Titanium |
| Color | Golden |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Side | Left And Right |
| Angle | Angled |
| Packaging Type | Sterile Packaging |
| Application | Orthopedic Surgery |
| Sterilization | Gamma Sterilized |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Plate Type | L-shaped Buttress Plate |
| Plate System | 4.5mm |
| Design | Angled Head For Right & Left Bone Alignment |
| Shaft Holes | 3 to 14 Holes |
| Screw Compatibility | 4.5mm Cortical Screws, 4.5mm Locking Screws (if Locking Variant) |
| Material Options | Stainless Steel (SS 316L), Titanium Alloy (Ti-6Al-4V) |
| Profile | Low-profile To Minimize Soft-tissue Irritation |
| Anatomical Features | Pre-contoured For Optimal Fracture Fixation |
| Fixation Type | Compression And Neutralization |
| Application | Single-use Implant |
| Standards | ISO & CE Compliant |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Packaging Type | Sterile Packaging |
| Application | Used In Orthopedic Surgeries To Provide Support And Stabilization |
| No Of Holes | 5 to 13 Holes |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Tibia Head Buttress Plate |
| Material | Stainless Steel & Titanium |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Sterile |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Compatibility | LC-DCP System |
| Application | Lateral Tibia Fracture Fixation |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Dynamic Compression Plate |
| Screw Hole Size | 4.5mm Narrow |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Sterile Pack |
| Application | Orthopedic Bone Fixation |
| Sterility | Gamma Sterile |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Finishing | Smooth |
| No of Holes | 4 to 18 Holes |
| Type | Compression Plate |
| Screw Hole Size | 4.5mm Narrow |
| Contact | Limited |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Application | Bone Fracture Fixation |
| Sterilization | Gamma Sterile |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Materials | Titanium Alloy |
| Color | Golden |
| Packaging | Sterile Pack |
| Application | Fixation Of Proximal Femur Fractures |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Sterilization | Gamma Irradiation |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Packaging Type | Sterile Packaging |
| Application | Fixation Of Proximal Lateral Tibial Fractures |
| Sterilization | Gamma Sterilized |