Leading Manufacturers, Exporters and Wholesaler of 4.5mm Proximal Medial Tibia Plate, 4.5mm Semi Tubular Plate, 4.5mm Sherman Reconstruction Plate, 4.5mm Spoon Plate, 4.5mm Straight Reconstruction Plate, 4.5mm T Buttress Plate and 4.5mm T Plate from Kolkata.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Materials | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Packaging | Sterile Pack |
| Application | Fixation Of Proximal Medial Tibia Fractures |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Sterility | Gamma Sterile |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Surface Finishing | Smooth |
| Type | Semi Tubular Plate |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Material | Stainless Steel & Titanium |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Sterile Box |
| Application | Orthopedic Surgeries |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Reconstruction Plate |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Material | Stainless Steel & Titanium |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Sterile Packaging |
| Usage | Orthopedic Bone Reconstruction |
| Sterilization | Gamma Sterilized |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Plate Type | Spoon Plate |
| Plate System | 4.5mm |
| Design Features | Spoon-shaped Distal End For Fragment Capture Or Hook Fixation |
| Shaft Holes | Varies With Plate Length (commonly 6-12 Holes) |
| Screw Compatibility | 4.5mm Cortical Screws,4.5mm Locking Screws |
| Material Options | Stainless Steel (SS 316L),Titanium Alloy (Ti-6Al-4V) |
| Profile | Low-profile Design To Minimize Soft-tissue Irritation |
| Fixation Type | Neutralization And Fragment Stabilization |
| Application | Single-use Implant |
| Standards | ISO & CE Compliant |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Reconstruction Plate |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Shape | Straight |
| Material | Titanium Alloy & Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Sterile Pack |
| Usage | Orthopedic Bone Reconstruction |
| Sterilization | Gamma Sterilized |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Orthopedic Implant |
| Screw Hole Size | 4.5mm |
| Plate Design | T Buttress |
| Material | Stainless Steel & Titanium |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Sterile Pouch |
| Application | Orthopedic Fracture Fixation |
| Sterilization | Gamma Sterilized |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Plate Type | T-shaped Plate |
| Plate System | 4.5mm |
| Design | T-shaped Head For Fractures, Shaft Portion With Screw Holes |
| Shaft Holes | 3 to 14 Holes |
| Screw Compatibility | 4.5mm Cortical Screws |
| Material Options | Stainless Steel (SS 316L), Titanium Alloy (Ti-6Al-4V) |
| Profile | Low-profile Design To Reduce Soft-tissue Irritation |
| Anatomical Contouring | Pre-contoured For Optimal Bone Fit |
| Indications | Distal Humerus Fractures, Distal Femur Metaphyseal Fractures etc, |
| Application | Single-use Implant |
| Standards | ISO & CE Compliant |