| orthoplantscrews@gmail.com |
Leading Manufacturers, Exporters and Wholesaler of 3.5mm Cancellous Screws, 3.5mm Cortical Screw, 3.5mm Locking Cancellous Screw, 3.5mm Locking Cortical Screw, 3.5mm Locking Cortical Screw Self Drilling, 4.0mm Cancellous Screw Full Thread, 4.0mm Cancellous Screw Short Thread, 4.0mm Locking Cancellous Screw, 4.5mm Cortical Screw, 6.5mm Cancellous Screw, Titanium 3.5mm Malleolar Screws and Titanium 4.5mm Malleolar Screws from Kolkata.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Diameter | 3.5 Mm |
| Type | Cancellous Screws |
| Thread Design | Coarse Thread For Cancellous Bone Fixation |
| Thread Length | Partially Threaded Or Fully Threaded Options |
| Tip | Self-tapping |
| Head Type | Hexagonal Head |
| Drive Type | Hex Drive |
| Material Options | Stainless Steel (SS),Titanium (TI) |
| Surface Finish | Smooth, Corrosion-resistant Finish |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Diameter | 3.5 Mm |
| Type | Cortical Screws |
| Thread Design | Fine Thread For Cortical Bone Fixation |
| Thread Length | Fully Threaded |
| Tip | Self-tapping |
| Head Type | Hexagonal Head |
| Material Options | Stainless Steel (SS),Titanium (TI) |
| Surface Finishing | Smooth |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Screw Diameter | 3.5mm |
| Screw Type | Locking Cancellous Screw |
| Thread Type | Fully Or Partially Threaded |
| Screw Tip | Self-tapping Or Self-drilling |
| Length Options | 10mm to 60mm |
| Material Options | Stainless Steel (SS 316L),Titanium Alloy (Ti-6Al-4V) |
| Surface Finish | Smooth, Polished For Easy Insertion |
| Indications | Fixation Of Metaphyseal And Epiphyseal Fractures,Fractures In Cancellous Bone,Osteotomies And Small Bone Fixation |
| Standards | ISO & CE Compliant |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Type | Locking Cortical Screw |
| Material | Stainless Steel & Titanium |
| Color | Blue |
| Application | Orthopedic Bone Fixation |
| Diameter | 3.5mm |
| Packaging Type | Sterile Packaging |
| Sterilization | Ethylene Oxide |
| Lenght | 10mm to 60mm |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Lenght | 10 to 60mm |
| Type | Locking Cortical Screw |
| Diameter | 3.5mm |
| Material | Stainless Steel & Titanium |
| Drilling Type | Self-Drilling |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Sterile Pack |
| Application | Orthopedic Surgery |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Diameter | 4.0 Mm |
| Type | Cancellous Screw |
| Thread Design | Coarse Thread For Cancellous Bone Fixation |
| Thread Length | Full Thread For Complete Fixation Along Screw Length |
| Tip | Self-tapping |
| Head Type | Hexagonal Head |
| Drive Type | Hex Drive |
| Material Options | Stainless Steel (SS),Titanium (TI) |
| Surface Finish | Smooth |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Diameter | 4.0 Mm |
| Type | Cancellous Screw |
| Thread Design | Coarse Thread For Cancellous Bone Fixation |
| Thread Length | Short Thread For Metaphyseal/cancellous Bone |
| Tip | Self-tapping |
| Head Type | Hexagonal Head |
| Drive Type | Hex Drive |
| Material Options | Stainless Steel (SS),Titanium (TI) |
| Surface Finishing | Smooth |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Screw Diameter | 3.5mm |
| Screw Type | Locking Cancellous Screw |
| Thread Type | Fully Or Partially Threaded |
| Screw Tip | Self-tapping Or Self-drilling |
| Length Options | 10mm to 60mm |
| Material Options | Stainless Steel (SS 316L),Titanium Alloy (Ti-6Al-4V) |
| Surface Finish | Smooth, Polished For Easy Insertion |
| Indications | Fixation Of Metaphyseal And Epiphyseal Fractures. |
| Application | Single-use Implant |
| Standards | ISO & CE Compliant |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Screw Type | Cortical Screw |
| Screw Diameter | 4.5mm |
| Thread Design | Fully Threaded |
| Core Design | Optimized Core Diameter For High Tensile Strength |
| Head Type | Hexagonal / Star Drive (as Per System) |
| Screw Compatibility | 4.5mm Plates |
| Material Options | Stainless Steel (SS 316L), Titanium Alloy (Ti-6Al-4V) |
| Standards | ISO & CE Compliant |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Diameter | 6.5 Mm |
| Type | Cancellous Screws |
| Thread Design | Partially Threaded |
| Tip | Self-tapping |
| Head Type | Hexagonal Head |
| Drive Type | Hex Drive |
| Material Options | Stainless Steel (SS),Titanium (TI) |
| Surface Finish | Smooth, Corrosion-resistant Finish |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Diameter | 3.5 Mm |
| Type | Cortical Screw |
| Thread Design | Fine Thread |
| Tip | Self-tapping |
| Head Type | Hexagonal Head |
| Drive Type | Hex Drive |
| Material Options | Stainless Steel (SS),Titanium (TI) |
| Surface Finishing | Smooth, Corrosion-resistant Finish |
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Diameter | 4.5 Mm |
| Type | Malleolar Screws |
| Thread Design | Partially Threaded (for Compression) |
| Tip | Self-tapping |
| Head Type | Hexagonal Head |
| Drive Type | Hex Drive |
| Material Options | Stainless Steel (SS),Titanium (TI) |
| Surface Finishing | Smooth, Corrosion-resistant Finish |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.